Yedekleme ve İş Sürekliliği | Comel KVKK - Kişisel Verilerin Korunması - Verbis ve Kurumsal Çözümler Sunmaktadır.

Veri kaybı olasılıklarına karşı yedekleme işlemi tek başına yeterli değildir. Yedekleme işlemi ile veri kaybından kurtulmak için 4 madde ile durumu özetleyebiliriz.

1-Veri Saklama Gereksinimleri: Şirketlerin verilerini güvenle saklaması için günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak gerçekleştirilmesi gereken sadece veriyi korumayı amaçlayan işlem özelliğidir. IT alt yapısının yedek kopyası bir başka lokasyonda bulundurulup böylelikle dijital bir olumsuzluk sonrası toparlanma sürecinde işlerin aksamasını engelleye biliyor.

2-Kurtarma Yeteneği: İş sürekliliğinin devamı için şirketlerin uygulama ve verilerinin olduğu ana ortamın kısmen veya tamamı çalışmaz hale gelmesi durumunda şirket işlerinin sürdürme kapasitesine sahip başka bir alt yapı sistemine adapte olmasına dayanıyor. Fakat IT altyapısı tehlikeye girmesi durumunda kısa sürede çalışır hale getirme durumu bulunmuyor.

3-Ek Kaynak İhtiyacı: Yedeklemelerin aslen birincil medyada yedeklenmesi istenir. Ancak önlem olarak başka yerde de bulundurulan veri kopyaları olduğu için depolamaya ek olarak sunucu işlem gücü sağlamıyor. IT alt yapısının tamamen aynısının diğer bir lokasyonda işleme alınması gerektiği bu alt yapının çok azla bileşeni olduğundan bütün fiziksel kaynaklar bağlantı ve güvenlik yazılımlar dahil olmak üzere bir çok faktör üzerinde düşünülerek hareket edilmesi gerekiliyor.

4-Planlama Süreci: Düzenli bir yedekleme işlemi yalnızca veri saklama gerekliliği bilindiğinde planlanıp gerçekleştirilebiliyor.

HIZLI İLETİŞİM

Alttaki formu kullanarak bize kolayca ulaşabilirsiniz.

YUKARI